Jak se bránit postupu policie

Může se stát, že nebudete spokojeni s postupem policie nebo jiného orgánu (například s tím, jak policie vyřídila Vaše trestní oznámení), nebo budete mít za to, že se k Vám policisté nebo jiné úřední osoby nechovaly tak, jak měly (nezdvořilé, arogantní jednání). Takové situace samozřejmě mohou nastat a je proto vhodné znát možnosti, jak se proti nesprávnému, nevhodnému či přímo nezákonnému jednání různých úředních osob a institucí bránit.

Nejčastější dotazy

Policisté se ke mě nechovali hezky, co mám dělat?

Policisté se musí při plnění svých úkolů chovat zdvořile a slušně. Pokud se setkáte s opačným chováním, můžete podat na policistu stížnost.
Jak podat stížnost: Stížnost můžete podat písemně i ústně. Stížnost můžete napsat dopisem, emailem nebo přijít osobně.
Kam podat stížnost: na Krajském ředitelství policie České republiky. Můžete tedy napsat dopis, email nebo přijít osobně.
Obsah stížnosti: popište co nejvíce okolností, např. který policista se k Vám choval neslušně, co přesně vám vadilo, při jaké příležitosti, kdy a kde.
Je důležité vědět jméno a služební číslo policisty, na kterého si stěžujete. Policisté Vám musí vždy sdělit své jméno, hodnost a služební číslo. Služební číslo mívají policisté také uvedené na uniformě.
Podobně postupujte, pokud se k Vám chová nevhodně strážník městské policie. Stížnost však musíte podat na obecní či městský úřad, pod jehož pravomoc tento strážník spadá.
Použité předpisy: § 9 a § 12 zákona o PČR, § 175 správního řádu

Policisté se ke mě chovali násilně, co můžu dělat?

Policisté a strážníci mají dovolené použít násilí, pokud nebudete poslouchat jejich pokyny. Nesmí proti Vám však použít násilí bezdůvodně. V takovém případě se mohou dopouštět trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Pokud proti Vám policista nebo strážník použije bezdůvodně násilí, podejte trestní oznámení.
Trestné činy policistů vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Je tedy vhodné, abyste trestní oznámení na policistu podali na GIBS.
Strážníci městské policie však do pravomoci GIBS nepatří. Na strážníky obecní policie podejte trestní oznámení na státní zastupitelství nebo Policii České republiky.
Použité předpisy: § 329 TZ, § 2 zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, § 158 odst. 1 TŘ

Jaké jsou povinnosti policie?

Jako oběť trestného činu máte řadu práv, o kterých Vás policie či státní zastupitelství musí poučit. Vyšetřit podezření ze spáchání trestného činu a obstarat důkazy je vedle toho jejich povinností. Pokud žádné důkazy nemáte, neznamená to, že se policie Vaším trestním oznámením nemusí zabývat. Naopak je její povinností podezření z trestného činu prověřit.
Pokud jdete trestní oznámení podávat ústně na policejní služebnu nebo státní zastupitelství, trvejte na jeho zaprotokolování a požádejte, abyste byli vyrozuměni o jeho vyřízení. Trestní oznámení můžete také poslat písemně, neopomeňte opět připojit žádost, abyste byli vyrozuměni o jeho vyřízení. Pokud nejste spokojeni s tím, jak policie Vaše trestní oznámení vyřídila, můžete podat stížnost na státní zastupitelství.
Použité předpisy: § 2 odst. 5 TŘ, § 158 odst. 1 TŘ

Chci si stěžovat (na policii, úřady, soud).

Stížností se můžete bránit proti nevhodnému chování úředníků. Stížnost můžete podat písemně i osobně tam, kde se k Vám chovali nevhodně. Stížnosti jsou vyřizovány do 60 dnů a o jejich vyřízení musíte být informováni.
Stížnost můžete podat také na zaměstnance soudů a státních zastupitelství. Stížnost zašlete soudu či státnímu zastupitelství, kde se k vám chovali nevhodně. Stěžovat si můžete jen na nevhodné chování nebo průtahy v řízení. Nemůžete podat stížnost na rozhodnutí soudů a státních zastupitelství.
Použité předpisy: § 175 správního řádu; § 16b zák. o státním zastupitelství; §§ 164-174 zák. o soudech a soudcích

Nahlásil jsem na policii, že jsem byl/a napaden/a, nemám však svědky ani jiné důkazy a policie říká, že nemám žádná práva, co mám dělat?

Přítomnost rodičů u výslechu dětí mladších 18 let zákon obecně nepředpokládá. Může mít totiž nežádoucí vliv na obsah výpovědi dítěte, které se může před rodičem stydět či mít jiné pocity, které by zabránily dítěti vypovídat. Podle zákona je přítomnost rodičů možná pouze v situaci, kdy může přispět k správnému provedení výslechu dítěte, tedy například k získání důvěry mezi dítětem a osobou vedoucí výslech. Orgány činné v trestním řízení mají povinnost provádět výslech šetrně a s ohledem na duševní vývoj dítěte. U výslechu dítěte musí být vždy přítomen sociální pracovník (z orgánu sociálně právní ochrany dětí) nebo pedagog.
Použité předpisy: § 102 odst. 1 TŘ

Vzory

Zde naleznete vzory některých podání, které byste mohli ve Vaší situaci využít. Všechny údaje obsažené ve vzorech jsou smyšlené.
Pokud budete chtít vzor využít, je třeba přizpůsobit všechny informace Vaší konkrétní situaci a smyšlené údaje nahradit Vašimi vlastními údaji.
Po vytištění vzoru se nezapomeňte vlastnoručně podepsat.