Výslech

Výslech svědka je nejběžnější důkazní prostředek v trestním řízení. Při výslechu se od svědka zjišťují informace o tom, jak se trestný čin stal a kdo ho spáchal. Svědkem proto může být kdokoli, kdo může o trestném činu, jeho pachateli, případně o jiné podstatné okolnosti něco důležitého sdělit. Svědecká výpověď oběti trestného činu, která trestný čin přímo zažila, bývá pro trestní řízení a objasnění trestného činu obzvláště důležitá.
Výslechy svědků provádí jednak policisté v rámci vyšetřování trestného činu, jednak jsou svědci vyslýcháni soudcem při jednání před soudem. Pro oběť trestného činu může být velmi náročné vybavovat si vzpomínky na okolnosti trestného činu a mluvit o tom s policisty nebo před soudem.

Nejčastější dotazy

Musím jít k výslechu?

Podle zákona má každý povinnost jít k výslechu a vypovídat o věcech, které jsou důležité pro trestní řízení. Pokud se nemůžete k výslechu dostavit, musíte se předem omluvit. K neúčasti na výslechu je třeba mít vážné důvody, jako je například nemoc, neodkladná pracovní povinnosti nebo dovolená v zahraničí.

Výpověď může odepřít ten, kdo:

  • je vázaný zákonem uloženou mlčenlivostí (např. sociální pracovník, kterého může od mlčenlivosti osvobodit pouze nařízení soudu),
  • je příbuzný obviněného jako rodič, potomek, sourozenec nebo partner,
  • svou výpovědí by vystavil sebe nebo svou osobu blízkou nebezpečí trestního stíhání.

I kdybyste chtěl výpověď z těchto důvodů odepřít, musíte to dát vědět policii, státnímu zastupitelství nebo soudu. To můžete udělat buď osobně u výslechu, nebo dopředu písemně.

Pokud se totiž svědek bez omluvy na výslech nedostaví, hrozí mu předvedení (např. noc v cele předběžného zadržení) nebo udělení pořádkové pokuty až do výše 50 000 Kč.

Na co se mě budou u výslechu ptát?

Policie se bude ptát na otázky, které jsou důležité pro trestní řízení (zda byl spáchán trestný čin a kdo se ho mohl dopustit).
Otázky, které nesouvisí s trestným činem, jsou nepřípustné. Při výslechu se také nesmí klást klamavé otázky ani otázky podbízející určitou odpověď.
Otázky směřující do intimní oblasti (soukromého života a sexuální oblasti) lze klást jen tehdy, pokud je to nezbytné k objasnění okolností důležitých pro trestní řízení.
Proti takovým otázkám je možné podat námitku, kterou ten, kdo výslech provádí (soud, policie) vyhodnotí a zaznamená do protokolu.
Použité předpisy: § 55 odst. 1 písm. f) TŘ, § 101 TŘ, § 18 zák. o obětech trestných činů

Bojím se jít na policii/k soudu sám. Chci si tam vzít blízkou osobu, mohu?

Jako oběť trestného činu máte právo na doprovod důvěrníka. Vaším důvěrníkem může být kdokoliv, koho si zvolíte. Nemusí to být právník nebo advokát. Můžete si vzít někoho ze svých blízkých nebo jakoukoli jinou osobu, které důvěřujete, pokud je starší 18 let. Vaším důvěrníkem ale nemůže být obviněný (pachatel), svědek, obhájce, znalec nebo tlumočník v tomtéž trestním řízení.
Důvěrník může být s vámi přítomen u všech úkonů trestního řízení, tedy i u výslechu. Nesmí však do úkonů nijak zasahovat. Důvěrník nemá žádnou povinnost mlčenlivosti (pokud jím není sociální pracovník), proto pečlivě zvažte, kdo důvěrník bude. Na policii s vámi půjde kamarád/ka, která za půl roku už nemusí být kamarádem/kou – nebude následně informovat o tom, co jste říkal/a na policii nebo u soudu?
Pokud však obětí trestného činu nejste a vystupujete pouze jako svědek, na přítomnost důvěrníka právo nemáte. V takovém případě vás může k výslechu doprovodit pouze advokát.
Použité předpisy: § 21 zák. o obětech trestných činů, čl. 37 odst. 2 Listiny základních práv a svobod

Můžu si vybrat pohlaví vyslýchajícího?

Ano, pokud jste oběť, máte právo na výběr pohlaví vyslýchajícího. Policie této žádosti nemusí vyhovět, pokud tomu brání důležité důvody (např. všechny policistky mají dovolenou a výslech nejde odložit). Pokud jste zvlášť zranitelnou obětí, máte právo i na výběr pohlaví tlumočníka, pokud potřebujete jeho služby. V líčení před soudem není možné si vybrat pohlaví vyslýchajícího.
Použité předpisy: § 19 zák. o obětech trestných činů

Jsem cizinec a neumím dobře česky, mám právo na tlumočníka?

Každý, kdo prohlásí, že neovládá český jazyk, může při jednání s policií, soudy používat jazyk, o kterém prohlásí, že mu rozumí. V takovém případě máte právo na tlumočníka, který je zdarma, a je na policii či soudu, aby tlumočníka zajistila. Pokud se tedy necítíte dostatečně jistí ve svých znalostech českého jazyka, raději o služby tlumočníka požádejte.
Použité předpisy: § 2 odst. 14 TŘ

Může někdo vyslýchat moje dítě beze mě?

Přítomnost rodičů u výslechu dětí mladších 18 let zákon obecně nepředpokládá. Může mít totiž nežádoucí vliv na obsah výpovědi dítěte, které se může před rodičem stydět či mít jiné pocity, které by zabránily dítěti vypovídat. Podle zákona je přítomnost rodičů možná pouze v situaci, kdy může přispět k správnému provedení výslechu dítěte, tedy například k získání důvěry mezi dítětem a osobou vedoucí výslech. Orgány činné v trestním řízení mají povinnost provádět výslech šetrně a s ohledem na duševní vývoj dítěte. U výslechu dítěte musí být vždy přítomen sociální pracovník (z orgánu sociálně právní ochrany dětí) nebo pedagog.
Použité předpisy: § 102 odst. 1 TŘ

Prošvihl jsem výslech. Co mám dělat?

Pokud jste se k výslechu nedostavil/a bez předchozí omluvy, měl/a byste svoji nepřítomnost omluvit co nejrychleji zpětně. Můžete tím předejít uložení pokuty nebo předvedení.
Použité předpisy: § 97 a § 98 TŘ

Vzory

Zde naleznete vzory některých podání, které byste mohli ve Vaší situaci využít. Všechny údaje obsažené ve vzorech jsou smyšlené.
Pokud budete chtít vzor využít, je třeba přizpůsobit všechny informace Vaší konkrétní situaci a smyšlené údaje nahradit Vašimi vlastními údaji.
Po vytištění vzoru se nezapomeňte vlastnoručně podepsat.